Co to jest wyszukiwarka internetowa? 10 Najpopularniejszych wyszukiwarek.

Z wyszukiwarek internetowych korzystamy po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Każdego dnia odwiedzany internet, w celu zasięgnięcia informacji, znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytania, czy po prostu traktujemy go jako formę rozrywki. Odwiedzamy różnorodne witryny, czytamy interesujące blogi lub przeglądamy zabawne zdjęcia. Internet to niezwykłe narzędzie, pozwalające nam na porozumiewanie się z najbliższymi, mieszkającymi nawet w odległych zakątkach świata. Jednak nadal niewielu internautów wie, czym tak naprawdę jest wyszukiwarka internetowa. W tym artykule rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości na ten temat oraz przedstawimy dziesięć najpopularniejszych wyszukiwarek.

Wyszukiwarka Google
Photo by Caio

Wyszukiwarka internetowa - czym jest?

Zgodnie z najprostszą definicją, wyszukiwarka internetowa to program komputerowy, umożliwiający nam odnalezienie zasobów znajdujących się w internecie. Aby wyszukać interesujące nas zagadnienie, musimy po prostu wpisać daną frazę w pole wyszukiwarki, a już po jednej sekundzie zobaczymy miliony, a nawet miliardy wyników. Wyszukiwarka składa się z czterech elementów – pająka, baz danych, indeksów oraz programów wyszukujących. Co ważne, nie należy utożsamiać wyszukiwarki internetowej z przeglądarką internetową, ponieważ są to dwa zupełnie różne pojęcia.

10 najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych

Jeśli już wiesz, czym jest wyszukiwarka internetowa i jaki jest mechanizm jej działania, pora przejść do następnej części tego artykułu. Z jakich wyszukiwarek internauci korzystają najczęściej?

  • Google – zapewne wielkim zaskoczeniem byłby dla Ciebie fakt, gdyby ta znana na całym świecie wyszukiwarka internetowa nie znalazła się w dzisiejszym zestawieniu. W 1998 roku zarejestrowana została domena google.com, a wyszukiwarka została przeznaczona do powszechnego użytku. Google bierze zasadniczy udział w procesie pozycjonowania, a także optymalizacji stron internetowych, dlatego priorytetem wielu firm i organizacji jest, aby ich usługa znalazła się w przestrzeni Google. To nie tylko wyszukiwarka – twórcy domeny opracowali również między innymi przeglądarkę internetową Google Chrome, pocztę Gmail czy Google Maps.
  • Bing – jest to druga z kolei najpopularniejsza wyszukiwarka, a jej działanie jest bardzo zbliżone do działania poprzedniczki. Narzędzie to zostało opracowane przez firmę Microsoft. Jednak w przeciwieństwie do edytora tekstu Word czy arkusza kalkulacyjnego Excel nie cieszy się tak wielkim uznaniem wśród internautów. Szacuje się, że z wyszukiwarki Bing korzysta niespełna 4% Polaków.

  • Yahoo – jest to wyszukiwarka internetowa stworzona przez amerykańską firmę o tej samej nazwie. Do jej zalet należy prosty interfejs oraz mnogość stron internetowych, natomiast do wad możemy zaliczyć sporadyczne odświeżanie wyników.

  • Baidu – to z kolei najpopularniejsza wyszukiwarka w Chinach, dostępna wyłącznie w języku chińskim. Oprócz standardowego wyszukiwania Baidu oferuje również wyszukiwanie dźwiękiem lub obrazem.

  • Yandex – piąta najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie i druga najczęściej używana w Rosji. Twórcy narzędzia Yandex oferują także Yandex Maps, Yandex Music, Yandex Money oraz tłumacz online.

  • DuckDuckGo – ta kalifornijska wyszukiwarka jest oficjalnym partnerem Bing, Yahoo oraz Yummly. Wśród tego rodzaju narzędzi wyróżnia się ona wysokim poziomem ochrony prywatności, dlatego jest często wybierana przez internautów, nie chcących, aby wyszukiwarka gromadziła treści na ich temat.

  • Seznam – czeska wyszukiwarka, zajmująca w tym państwie drugie miejsce na liście, zaraz po Google. W roku 2001 nastąpiła gwałtowna zmiana, wsutek której twórcy Seznam wprowadzili takie usługi, jak wiadomości finansowe, społeczne oraz polityczne, a także programy telewizyjne czy mapy lub słowniki.

  • InternetArchive – jest to dość nietypowa wyszukiwarka, stanowczo różniąca się od tych poprzednich. Pozwala na odnalezienie pierwszych w historii internetu stron, witryn, domen czy zdjęć.

  • Ecosia – ta alternatywna wyszukiwarka internetowa zyskała wielu swoich zwolenników wśród osób dbających o środowisko naturalne. Tylko w jaki sposób wyszukiwarka może pomóc w byciu ekologicznym? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Po pierwsze, Ecosia jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Ponadto, przychody z każdego wyszukiwania przeznaczane są na proces sadzenia drzew. Jako ciekawostkę można dodać, że aby „posadzić” jedną roślinę, potrzeba około 45 wyszukiwań.

  • WolframAlpha – ostatnim narzędziem z tego zestawienia, jakie pragnęlibyśmy zaprezentować jest WolframAlpha. Należy ona do tak zwanych wyszukiwarek wiedzy, przez co cieszy się popularnością głównie wśród wykładowców i studentów.

Co zrobić by nasza strona była widoczna w wyszukiwarce ?

Aby nasza strona była widoczna, czyli indeksowana w wyszukiwarkach musimy podjąć pewne działania. Nasza strona musi spełniać wytyczne dotyczące indeksowania stron, mapa strony musi zostać dostarczona wyszukiwarce.

Niestety to nie wystarczy by nasza strona była na pierwszym miejscu w wyszukiwarce. By nasza strona osiągała wysokie pozycje w wyszukiwarce nalezy podjąć szereg działań związanych z SEO. 


Chcesz aby Twoja strona zdobyła wysokie pozycje w wyszukiwarce? Skontaktuj się z nami a przygotujemy darmowy audyt i strategie dla Twojej firmy.

OXEN MEDIA SPÓŁKA JAWNA

NIP: 5242912457

REGON: 388002478

KRS: 0000878735

ul. Marii Bohuszewiczówny 10 
03-665 Warszawa

Kontakt

Support